français english polski

Wymiana szyb

 

Pęknięcie, obicie lub rozszczelnienie szyby nie wymaga wymiany całego okna. W montowanych obecnie oknach stosuje się szyby zespolone, czyli zestawy składające się z dwóch lub więcej tafli szkła z gazem pomiędzy nimi.

 

Nowy pakiet szybowy można oczywiście zamówić u producenta, od którego pochodzi okno, ale zwykle szybciej będzie, jeśli wymianę szyby zlecimy ekipie serwisowej. Wbrew pozorom wymiana szyby zespolonej nie jest operacją skomplikowaną i można spróbować zrobić to samodzielnie, ale zdecydowanie bezpieczniej jest zamawiać nową szybę razem z jej montażem. Koszty będą wprawdzie większe, ale mamy gwarancję, że szyba zostanie zamontowana właściwie. Podczas wyjmowania starej i wkładania nowej szyby łatwo jest o przekoszenie ramy (okno będzie później ocierać przy zamykaniu, może też szczelnie się nie domykać); fachowcy wiedzą natomiast, co zrobić, żeby ustrzec się tego błędu. Poza tym, jeśli zamawiamy materiał z montażem, a nowa szyba stłucze się w trakcie transportu lub montażu, będzie za to odpowiadał serwisant, a nie my.Kolejnym problemem może być prawidłowy pomiar szyby. Jeśli zamówiona szybę będzie za gruba - pęknie podczas montażu, jeśli za cienką - listewki będą za luźne, a okno stanie się nieszczelne.

 

Wymiana pękniętej szyby może być okazją do zamiany standardowego pakietu szybowego na lepszy, na przykład cieplejszy lub na spełniające określone funkcje np. bezpieczne, antywłamaniowe, dzwiekochłonne, ozdobne . Zamawiając nową szybę, należy liczyć się z tym, że nie dostaniemy jej od ręki, szyby produkowane są na zamówienie i pod wymiar.