français english polski

Montaż dodatkowych elementów okuć

 

Zamontowane już okna można wzbogacić o nowe dodatkowe funkcje. Kluczową rolę odgrywają tutaj okucia. Większość dodatkowych elementów można zamontować nawet po wielu latach użytkowania okna.

 

Należy pamiętać, że z upływem czasu w każdym oknie dochodzi do rozregulowania okuć, dlatego przed dozbrojeniem go w nowe elementy powinniśmy sprawdzić stan już zamontowanych okuć i dokonać niezbędnych napraw. Niektóre elementy okuć bardzo łatwo zainstalować. Należą do nich: stabilizator uchyłu, ogranicznik otwarcia czy zatrzask balkonowy. Wymiana standardowej klamki na specjalną, na przykład zamykaną na klucz, też nie będzie problemem. Do montażu pozostałych jednak najlepiej zatrudnić fachowca.

 

Współczesne okucia umożliwiają nie tylko otwieranie skrzydeł na rozmaite sposoby, ale też pełnią wiele innych funkcji, dzięki czemu obsługę okien można w najdrobniejszych szczegółach dopasować do własnych potrzeb.

 

Zatrzask balkonowy powoduje, że drzwi na balkon można zamknąć od zewnątrz. By je ponownie otworzyć, wystarczy lekko nacisnąć skrzydło. To proste rozwiązanie pozwala zapomnieć o przeciągach i zapewnia wygodę osobom przebywającym na tarasie. Jest idealne w przypadku, gdy balkon służy jako azyl dla domowych palaczy: w lecie zatrzask zapobiega napływowi gorącego powietrza, w zimie zaś - uchodzeniu ciepła z mieszkania.

 

Stopniowanie uchyłu. Umożliwia zablokowanie uchylonego skrzydła w jednej z kilku pozycji, zależnie od tego, ile świeżego powietrza chcemy wpuścić do domu podczas wietrzenia. Mikrowentylacja z regulacją. Jest bardzo potrzebna, bo bez niej - ze względu na szczelność współczesnych okien - niemożliwe byłoby napływanie do pomieszczeń świeżego powietrza.

 

Mikrowentylacja polega na utworzeniu - bez otwierania czy uchylania okna - niewielkiej szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem.

 

Blokada obrotu klamki wymusza prawidłową obsługę okna, tzn. uniemożliwia próbę uchylenia skrzydła, gdy okno jest otwarte.

 

Blokady otwarcia. Przy wietrznej pogodzie, kiedy tworzą się przeciągi, a także na czas mycia okien, dobrze jest zablokować otwarte skrzydło w wybranej pozycji, ale oczywiście nie przez wkładanie przypadkowych przedmiotów pomiędzy skrzydło a ościeżnicę (bo może to spowodować uszkodzenie okna), lecz przez skorzystanie z odpowiednich dodatków do nowoczesnych okuć: hamulca okiennego, ogranicznika otwarcia lub stabilizatora uchyłu.

 


Okucia antywłamaniowe. Modułowa konstrukcja okuć pozwala producentom dowolnie konfigurować klasy bezpieczeństwa sprzedawanego okna w zależności od potrzeb klienta, zarówno w nowym oknie jak i przy "przezbrajaniu" starego, zamontowanego już w budynku - wymianie podlegają wówczas tylko niektóre elementy okuć. Poziomy bezpieczeństwa różnią się w zależności od ilości zabezpieczeń antywłamaniowych, tj.: stalowych trzpieni ryglujących współpracujących z zaczepami antywłamaniowymi. Istnieje możliwość podniesienia poziomu bezpieczeństwa okucia poprzez zamianę standardowej rolki mimośrodowej na antywłamaniowy trzpień ryglujący w dowolnym miejscu okucia aż do pełnej wersji antywłamaniowej.

 

Klamka z kluczykiem to nieodłączny element okien o podwyższonej odporności na włamanie. Jeśli decydujemy się na założenie takich okien w swoim domu, warto sprawdzić, czy faktycznie są one zamykane na klamkę z odpowiednim atestem.